158
21 shares, 158 points

Новата генерација му донесе посилен погон, поголем досег и пониска тежина на електричниот автомобил на General Motors. Со полни акумулатори, Volt минува до 80 km.

Досегот е најголемото ограничување со коешто се соочуваат електричните автомобили. Chevrolet го решава тоа со нови литиум-јонски батерии со капацитет од 18,4 kWh коишто овозможуваат Volt да вози до 80 километри со полни батерии. Двата електромотора заедно постигнуваат моќност од 149 КС и испорачуваат вртежен момент од 398 њутнметри. По празнењето на батериите, на располагање стои 1,5-литарскиот бензинец со 101 КС, којшто со горивото во резервоарот може да измине до 676 километри. Во претходникот работеше 1,4-литарски бензинец со 86 КС. Забрзувањето до сто трае сега помалку од девет секунди, а крајната брзина е ограничена на 158 km/h.

Батериите се вградени пониско и полесни се за десетина килограми, со намалувањето на нивниот број од 288 на само 192 единици. Комплетното полнење на батериите на стандардниот напон во електричната мрежа од 120 волти во САД трае 13 часови, односно 4,5 часови со напон од 240 волти.

Целата погонска спрега е полесна за 45 килограми, а целото возило е олеснето за 100 килограми во споредба со претходникот и сега покажува 1,6 тон на вага. Подобреното искористување на просторот во кабината овозможува уште едно место за патници, така што новиот Volt се води како возило за пет лица.

По повлекувањето на Chevrolet од европскиот пазар е мала можноста новиот Volt да се појави во продажба од оваа страна на големата бара. Поради слабата продажба нема да се појави ниту близнакот од претходната генерација, Opel Ampera.

chevrolet volt 22


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
21 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format