160
21 shares, 160 points

Спортските модели како Ford Fiesta ST, со компактни димензии, но силни мотори, повеќе не се само машка играчка. Дамите сé почесто се решаваат за овие модели на Ford, поради комфорот и практичноста во секојдневието. И поради моторот, секако.

Уделот на дами зад воланот на компактните спортски модели на Ford лани бил за осум проценти повисок во споредба со 2010 година. Чекорот на Ford да ја понуди спортската Fiesta ST дополнително во верзија со пет врати, покрај „стандардната“ изведба со три врати, наиде на одличен интерес меѓу возачките. Тоа што тука се цени најмногу е комфорот во возење и практичноста во секојдневието.

Во првите три квартали од годинава се продадени над 22.000 примероци од Fiesta ST, Focus ST и Focus RS на европскиот пазар. Само за Focus RS се решиле над 9.100 купувачи, откако моделот стартуваше со продажба пролетта 2015. Трендот на пазарот е да се избираат модели што се практични и функционални, што е најизразено кај „миленијалците“, односно купувачи на возраст меѓу 18 и 35 години.

Новото ниво ST Line го нуди изгледот на ST, по цена на стандардните модели

Тоа се докажува и во понудата на спортски модели на Ford: Спортскиот компакт Focus ST веќе се нуди и во комби изведбата Turnier. Лани Ford лансираше уште едно ниво на опрема, ST Line, коешто го поседува расниот спортски стил на ST, но во поглед на опременоста е поблиску до „секојдневните“ моделски изведби. Со цената исто така. Нивото е достапно во Fiesta, Focus, Kuga и Mondeo, а наскоро и во останатите моделски серии.

Ford годинава ќе испорача над 200.000 примероци од „перформанс-моделите“ на глобалниот пазар, вклучувајќи ги Mustang, Focus RS, Focus ST и Fiesta ST. Тоа е двапати повеќе отколку пред три години.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
21 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format