156
20 shares, 156 points

Возењето зиме може да биде вистинско измачување додека се чека да затопли кабината. Сепак постои решение, и тоа е евтино: Поставување грејачи на седиштата.

Сопствениците на автомобили со фабрички вградени грејачи во седиштата можат да бидат пресреќни за малата доплата што ја направиле при нарачувањето на возилото. Ништо не загрева побрзо од ова решение и за релативно кусо време може да се ужива во возењето, без разлика колку температурата надвор е отидена под нулата. За релативно малку пари може да се најде решение кај автомобилите што не ги поседуваат овие грејачи. Во продавниците за автомобилски прибор се нудат облоги за седиштата со вградени грејачи, по цени што почнуват од дваесетина евра.

Облогите се поставуваат на седиштата и се затегнуваат со еластични ленти, а напојувањето со струја се врши преку 12-волтниот приклучок во кабината. При купувањето треба да се внимава облогата да поседува повеќе степени на загревање, како и заштита од прегревање. Најсигурно е да се побара етикетата дека производот одговара на строгите безбедносни норми, односно тој да поседува еден од печатите како TUV или GS.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
20 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813