188
24 shares, 188 points

Додека клиентот купува во супермаркетот, неговиот автомобил на струја ги полни батериите на бесплатните полначи кои испорачуваат струја добиена од сончева енергија.

Купувачите во супермаркетот на Aldi во франкфуртската населба Гинхајм буквално можат да „наполнат сонце“ во своите автомобили – доколку нивното возило е на струја. Најголемиот синџир дисконти во Германија го користи мотото „Наполнете сонце“ за полначите за струја коишто се поставени на паркингот за купувачи. Користењето на овие брзи полначи за струја, со коишто се постигнува наполнетост на батериите до 80 проценти за помалку од половина час, не чини ниту цент. Струјата потекнува од сончеви колектори и Aldi им ја нуди бесплатно на своите клиенти со електрични автомобили, велосипеди или скутери, како еден вид дополнителен попуст. Aldi планира да постави вакви полначи за струја пред 50 објекти во Германија.

„Одржливоста и заштитата на климата нé засега сите. Со проектот „Наполнете сонце“ сакаме да го привлечеме интересот на нашите клиенти за еколошки подносливите форми на мобилност. Струјата се произведува горе на покривот на супермаркетот, со помош на фотоволтаички колектори и се дистрибуира директно и бесплатно на паркиралиштето,“ изјавува Флориан Кемпф, раководител во енергетски менаџмент на Aldi Sud.

aldi sud polnaci


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

188
24 shares, 188 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format