168
22 shares, 168 points

Дојче Пост ќе го зголеми двојно возниот парк од комбиња со електричен погон за достава на пратки, со што нивниот број ќе достигне најмалку 4.000. Возилата се од сопствено производство, голем број компании од земјата и од странство се заинтересирани за купување на возилата што поштата првично ги разви за своите потреби.

Комбињата со електричен погон стануваат неизоставни во возниот парк на Германската пошта. Од овие возила наречени Streetscooter, поштата моментно ангажира повеќе од 2.000 примероци во својот возен парк. Компанијата сега најавува дека уште во текот на оваа година бројот на електричните возила ќе биде зголемен најмалку двојно, на 4.000 примероци.

Комбињата со електричен погон се произведуваат во поранешната фабрика за вагони на Bombardier во германскиот град Ахен. Годишниот производствен капацитет при работа во две смени изнесува 10.000 возила.

Постои голем интерес кај компаниите во земјата и во странство за купување на возилата што поштата ги разви за сопствените потреби и ги произведува во сопствената подружница Streetscooter. Од Германската Пошта не ја исклучуваат можноста тоа да се случи во блиска иднина.

Користењето на комбињата со погон на струја е дел од планот на компанијата, емисијата на штетни материи што ја предизвикува логистиката за достава на пратки до 2050 година да се сведе на нула.

Како погон служи електромотор со моќност од 30 киловати, односно 41 КС, крајната брзина е ограничена на 80 km/h. Батериите со капацитет од 20,4 kWh се полнат за 7 часови на обичен приклучок од 220 волти (16А), досегот изнесува меѓу 50 и 80 километри зависно од товарот, сообраќајот и климатските услови. Димензиите на возилото се 4638 х 2090 х 2030 mm, додека товарниот простор има димензии 2000 х 1665 х 1190 mm, односно зафатнина од 4,3 метри кубни. Тежината на празно возило изнесува 1.420 килограми, носивоста е 650 килограми.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

168
22 shares, 168 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format