178
23 shares, 178 points

Бројот на жртви по патиштата низ Германија годинава ќе се намали за повеќе од 5% во споредба со лани и со вкупно 3.280 згаснати животи во сообраќајот ќе го одбележи историскиот минимум, откако од 1950-та година во државата се води официјална статистика за бројот на жртви по патиштата.

Најлоша година во поглед на безбедноста на сообраќајот била 1970-та, по што повторно следува мало зголемување во почетокот на 1990-те години. Оттогаш „црната“ статистика бележи континуиран пад во бројот на жртвите во сообраќајот. Најниската досегашна вредност беше регистрирана во 2013-та година, со 3.339 жртви. Според засега непотврдени податоци, во годинава што изминува ќе има 179 жртви помалку отколку лани.

http://automedia.mk/objavi/26006


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

178
23 shares, 178 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743