177
22 shares, 177 points

Дали Германија ја отвора пандорината кутија? Веќе е јавна тајна дека повеќето производители мамат за издувните гасови. Министерството за сообраќај започна со тестирање на дизелите на останатите марки, покрај Volkswagen.

Германија воведува режим на строга контрола, како последица од аферата со лажните вредности на издувните гасови и потрошувачката во Volkswagen. Министерството за сообраќај започнува со строги дополнителни тестирања на возилата со дизел мотор од останатите производители.

Се најавуваат и измени во самата постапка на тестирање на издувните гасови. Покрај вообичаените тестирања на пробна рампа, во иднина возилата ќе се тестираат и во реални услови на возење. Со овие построги тестирања ќе се добиваат вредности поблиски до возачкото секојдневие, односно ќе се исклучи можноста за искористување на пропустите во нормираната процедура за тестирање.

Околу сомнежите дека лажирањето на емисијата на штетни гасови е практика во целата бранша, германскиот министер за сообраќај Александер Дорбринт застанува во одбрана на домашните производители на автомобили: „Неумесно е целата автомобилска бранша да се става под сомнеж. Во Германија се произведуваат најсовремените, најиновативни и најдобри автомобили во светот. Но, јасно е дека бараме целосна транспарентност пред организациите за контрола.“

Од започнатото тестирање сепак е многу извесно дека конечно ќе излезе на виделина вистината дека Volkswagen е само мета на напади, како предводник на германската и европската автоиндустрија. Во политичката игра во меѓувреме е вклучен и Opel. Германското здружение за заштита на животната средина му измери на 1,6-литарскиот дизел на Opel дури 17 пати повисока емисија на азотни оксиди од нормираната. Opel, инаку, е европски огранок на американскиот General Motors. Кои други производители ќе бидат „откриени“ во тестирањето од страна на германското министерство за сообраќај, ќе се дознае многу скоро, веројатно веќе во истиот момент кога Volkswagen ќе добие нови обвиненија.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

177
22 shares, 177 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format