170
35 shares, 170 points

Новите автомобили од септември годинава ќе мора да поседуваат техничка заштита од враќање на километражата. Според процените, секој трет користен автомобил на пазарот има манипулирана километража, преку којашто продавачите заработуваат нечесно.

Измамите со враќање на километражата кај користените автомобили ќе бидат многу потешки во иднина. Новите модели од 1-ви септември 2017 мораат да поседуваат техничка заштита од враќање на километражата. Тоа отсега го пропишува типската хомологација според Одредбата 2017/1151 на Комисијата на ЕУ. Повеќе организации за заштита на правата на купувачите и автомобилски клубови, особено клубот АДАК, долги години наназад бараат возилата да поседуваат такво техничко решение.

Враќање на километражата е практика кај секое трето користено возило на европскиот пазар

Според процените на германската полиција, секој трет користен автомобил е со вратена километража. Со оваа измама во просек се заработуваат и до 3.000 евра повеќе од возило при неговата продажба. На германскиот пазар на користени автомобили, од кадешто се снабдуваат повеќето земји во нашиот регион, секоја година има по два милиони нови користени автомобили со вратена километража.

Во следниот чекор ќе се утврдуваат начините како производителите на автомобили ќе ја применуваат новата мерка против манупулација со километражата и како заштитата ќе се проверува во рамките на добивањето на типската хомологација за новите модели што ќе стартуваат со продажба по септември.

Чипови со таканаречени Hardware-Secure-Modules (HSM) веќе се вградуваат и можат да се користат како систематска заштита против враќање на километражата. Сепак ќе треба да минат долги години додека купувачите на користени автомобили го почувствуваат ефектот од заштитната мера, односно да бидат убедени дека не го преплатиле автомобилот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

170
35 shares, 170 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format