159
21 shares, 159 points

Важните автомобили имаат долги имиња, па и холандскиов родстер не е ислучок: Donkervoort D8 GTO Blister Berg Edition е неговото полно име. Паричникот сепак нема да остане полн.

Холандскиот специјалист за екстремни родстери го држи рекордот на кружната патека „Билстер Берг“ во Германија со модифициран D8 GTO. Тоа не би требало да претставува изненадување покрај фактот што GTO буквално израсна на оваа патека, односно целиот негов развој и дотерување се одвиваа на оваа релативно нова, но екстремно тешка патека. По тој повод Donkervoort ја нуди ограничената серија Bilster Berg Edition, со карбонски елементи во конструкцијата, нов нос и уште поцврсто подвозје, со нови амортизери.

Како и вообичаено, D8 GTO Bilster Berg користи 2,5-литарски петцилиндарец на Audi со 380 КС. Со примената на карбон, тежината на каросеријата е намалена за десет килограми и изнесува само 685 килограми – тоа значи дека на една коњска сила доаѓаат само 1,8 килограм! Затоа и не зачудува што GTO забрзува до сто подобро и од Bugatti Veyron, односно за помалку од 2,5 секунди. Нови се и полуслик гумите, коишто Hankook ги изработе специјално за GTO. Секако дека и цената е специјална: 194.000 евра, без ДДВ, царина, акциза, регистрација… дали инвестицијата се исплатува, проверете на видеото.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
21 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813