156
20 shares, 156 points

Во Базел започна со работа првата јавно достапна пумпа за точење водород. Компанијата воедно го обнови и возниот парк со првиот камион со приколка со погон на водород во светот, како и со уште 12 патнички возила што го користат ова „гориво“ на иднината.

Компанијата Coop ја отвори првата пумпа за точење водород во Швајцарија, којашто е достапна за јавноста. Пумпата се наоѓа во градот Хунзеншвил и се снабдува со „погонскиот“ водород од блиската хидроцентрала во Арау, кадешто се произведува од фирмата H2 Energy AG без каква било емисија на штетни материи.

Coop истовремено го комплетираше и сопствениот возен парк со првиот камион со приколка во светот што користи водород како погонско гориво, како и со уште дванаесет службени автомобили, исто така со погон на водород. Компанијата од Базел најавува скорешно отворање на нови станици за водород во земјата.

Секојдневието со автомобилите со погон на водород се разликува незначително од возилата со обичен погон. Времетраењето на полнењето, досегот со еден резервоар, како и оперативните трошоци по изминат километар се речиси идентични. Најголемата и најсуштинска разлика е во тоа што погонот на водород работи без каква било емисија на штетни материи. Од издувната цевка излегува совршено чиста вода.

„Сакаме нашите деца да не знаат што е тоа бензин“

Водородот се произведува во хидроцентралата по пат на електролиза. Со користење на енергијата од хидроцентралата, водата се разложува на водород и кислород. Електролизата се врши првенствено во периодите кога оптоварувањето на струјната мрежа е најниско. При производството на водородот не се испушта ниту грам штетни материи.

Coop vodorodna stanica

Coop е компанија за трговија на мало и во последните 25 години се залага за еколошки решенија. Отворањето на станицата за водород е дел од долгорочниот проект „Дела место зборови“ и воедно 326-ти чекор во реализацијата на истиот. Пратечкиот слоган на отворањето на водородната станица гласи соодветно: „Сакаме нашите деца да не знаат што е тоа бензин.“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
20 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813