Против досада

Во Холандија возат и со бандери на покривот

Полицијата во Холандија наиде на несекојдневен случај. Возач на Renault Twingo е фатен со две улични бандери натоварени на покривот. Но, тоа не е неговиот единствен прекршок.

Вчера околу десет часот, полицијата во холандскиот Лелистад добила пријава за патнички автомобил со две огромни бандери натоварени на покривот. По запирањето на возилото, полицијата започнала со вообичаената постапка со проверка на возачката дозвола и сообраќајната дозвола.

Тоа што возачот на ова Renault Twingo на недозволен начин пренесувал товар на покривот е само еден до прекршоците. Полицијата утврдила дека и осигурувањето на автомобилот било истечено одамна, а веќе минале и три месеци од последниот рок за технички преглед. Возачката дозвола била прогласена за неважечка уште пред крајот на минатата година.

Дополнително на тоа, возачот пушел во возење, што е недозволено во Холандија. Кога службениците побарале да извршат алко-тест на возачот, кој инаку ги покажувал сите знаци на длабока алкохолизираност, тој одбил. Во случаи кога возачот одбива да се тестира, голема е шансата холандскиот суд да му изрече највисока можна казна за возење под дејство на алкохол. Меѓу другото.

Бандерите се украдени, горивото е наточено без плаќање

Истрагата на случајот ниту оддалеку не завршува тука. Полицијата потоа испитувала од каде потекнуваат бандерите, коишто најверојатно се украдени во Алмер. Постојат и други сомненија, меѓу другото и точење гориво без плаќање.

Осомничениот е во притвор, автомобилот е конфискуван. Дали тој повторно ќе смее да седне зад волан, откако ќе ја отслужи извесната казна, тоа е под голем знак на прашање.

Повеќе возачи го документираа овој „прекршочен подвиг“ на социјалните мрежи. На објавите се забележува присуство на уште еден автомобил. Citroen 2CV го влечело инкриминираниот Twingo до паркиралиштето. Неколкумина имале можност и да го запознаат додека седел во кафуле покрај насипот, го опишуваат како „посебен човек“.

Posted by Alexander Tennekes on Tuesday, August 1, 2017

Posted by Ben Rademaker on Tuesday, August 1, 2017

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729