166
21 shares, 166 points

Во скандинавската држава во минатиот месец се продадени 3.357 автомобили со погон на струја. Првото место во овој сегмент му припаѓа на BMW i3, чијашто продажба се зголеми двојно во споредба со ланскиот април. Не отсуствуваат и автомобилите со погон на водород.

Во текот на месец април, во Норвешка секој ден се продавале во просек повеќе од 110 автомобили со батериски погон. Во земјата што е светски предводник во електромобилноста, со удел на погонот на струја од преку 35%, во минатиот месец се продале 3.357 електрични автомобили. За споредба, уделот на погонот на струја во вкупната продажба на возила на целиот европски пазар изнесува нешто повеќе од 1,3 процент.

Со 426 примероци, најпродаван модел е BMW i3, кој се враќа на првото место со речиси двојно повисока продажба отколку во истиот месец лани. Електромобилот на Баварците е воедно и најпродаван модел во првите четири месеци, со 1.513 примероци. Втор најпродаван модел на норвешкиот пазар во април е Volkswagen e-Golf со 409 примероци и со најдобар резултат во последните осум месеци, додека трет е Nissan Leaf, со 287 примероци во април.

http://automedia.mk/objavi/26704

Во сегментот на доставните возила исто така постои интерес за чистиот погон – и економичен погон, барем во поглед на оперативните трошоци, односно трошокот за струја за полнење на батериите. Во април се регистрирани 62 нови доставни возила со погон на струја, најмногу од моделите Nissan e-NV200 и Peugeot Partner EV.

Погонот на водород исто така не го одминува норвешкиот пазар. Во април се регистрирани по два примерока од Hyundai ix35 FCEV и Toyota Mirai.

Продажба на електрични возила во Норвешка

Марка и модел

јануари-април 2017

јануари-април 2016

1

BMW i3

1513

715

2

Nissan Leaf

1259

1413

3

Renault Zoe

841

539

4

Tesla Model X

727

0

5

Volkswagen e-Golf

706

1775

6

Tesla Model S

481

705

7

Mercedes B 250e

416

301

8

Hyundai Ioniq Electric

407

0

9

Volkswagen e-Up

209

297

10

Kia Soul EV

186

357

Останати

237

336


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

166
21 shares, 166 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813