145
19 shares, 145 points

Синоќа стартуваше деветтата „Сончева тура на Бубата“ во германскиот Травеминде. Овие Буби се оригинални: Со огромни бандажи, во дречливи бои, некои дури и со волнено крзно.

На деветтата годишна средба на вљубениците во Beetle во германскиот Травеминде пристигнаа илјадници посетители и 414 примероци од моделот преработени во оригинален стил, со што „Сончевата тура на Бубата“ е најголем собир за овој култен модел на Volkswagen. Регистерските таблички откриваа дека собирот наидува на широка прифатеност на сите страни на Европа, со возила од Белгија, Холандија, Луксембург, Данска, Англиjа, Италија, Австрија, Швајцарија, Чешка, и секако, домаќинот Германија.

vw beetle sunshine tour 1

Титулата на најубава Буба на годината ја освоија Марте и Магнус Шварц, со нивниот New Beetle Cabriolet во исплетено руво во најразновидни вои. „Работев на возилото седум месеци и потрошив 40 килограми волна“, открива победничката Марте, која за овој повод му исплела брада на нејзиниот сопруг. Имињата на возилата говорат доволно дека на учесниците на собирот не им недостига имспирација: Гламур буба, рокенрол буба, свадбарска буба, 007-буба, чарлстон буба…

vw beetle sunshine tour 3

Volkswagen го искористи собирот да качи на бина три специјални модели. Тука доживеа европска премиера iBeetle, заедно со серијата на Beetle GSR ограничена на 3.500 примероци и Beetle Cabrio Exclusive.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

145
19 shares, 145 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format