173
22 shares, 173 points

Според статистиката на Nissan, сопствениците на електричниот Leaf годишно минуваат 50 проценти повеќе километри од сопствениците на возилата со обичен погон.

Возачите на Nissan Leaf, првиот големосериски електричен автомобил и најпродаван автомобил со погон на батерии во историјата, годишно минуваат 50 проценти повеќе километри во текот на годината отколку возачите на автомобили со обичен бензински или дизелски мотор. Според статистиката на Nissan, сопствениците на Leaf минуваат во просек 16.500 километри во годината, наспроти 10.800 километри колку што минуваат сопствениците на „обични“ автомобили.

Најмногу возат шпанските сопственици на Leaf, со 367 километри неделно, потоа се Швеѓаните со 339 километри, а трети се Британците со 323 километри. Следат Норвешка (317 km), Италија (306 km), Франција (302 km) и Германија (278 km). Статистиката за возачите на автомобили со обичен бензински или дизелски мотор покажува просек од 207 километри неделно. Податоците се веродостојни и доаѓаат директно од телеметрискиот систем CarWings којшто е вграден во Leaf.

Nissan Leaf е најпродавано електрично возило во историјата, со преку 150.000 примероци глобално, односно 31.000 во Европа. Сите продадени примероци од Leaf досега имаат изминато преку една милијарда километри – без ниту грам штетен издув.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

173
22 shares, 173 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format