187
23 shares, 187 points

Очните капаци стануваат сé потешки, прозевањето не се сопира, и одненадеж, се случува. Среде возење, очите се затвораат, толку брзо што возачот дури и не е свесен за тоа.

Моментот е кус, но не треба ништо подолго од тоа да се изгуби контролата над возилото и да се предизвика тешка сообраќајна незгода. Станува збор за таканареченото секундно заспивање  зад воланот, како еден вид на напад на замор, кој што предизвикува спонтано задремување и може да се случи дури и со отворени очи. Опасното секундно заспивање според европските статистики на незгоди е причина за секоја четврта незгода. Предизвикувач е телесното отпуштање при удобна положба во седиштето во услови на едноличност во возењето. Најголема опасност постои при долгите возења.

Подобро да се жртвува половина час за одмор отколку да се жртвува животот

Главните причини за секудното заспивање сепак се пречки во спиењето и заморот. Поради тоа е важно зад воланот да се седнува само кога човек е добро наспиен, како и да се предвидат редовни одмори во возењето. Ноќното возење по можност треба да се избегнува. Доколку тоа не е можно, помага често отворање на прозорецот или одмор со раздвижување на свеж воздух, за да се разбистри заморот. Пуштањето гласна музика или зборување со сопатникот не е од помош, туку поради одвлекувањето на вниманието од случувањата во сообраќајот дури и ја зголемува опасноста од незгода. Доколку заморот не може да се потисне ниту со излегување на свеж воздух или раздвижување, најдобро е да се направи подолг одмор и да се задоволи потребата на телото за сон. Понекогаш е доволна само куса дремка од 15 минути до половина час. Времето што ќе се пропушти не е толку важно колку опасноста од тешка незгода.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

187
23 shares, 187 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743