132
18 shares, 132 points

Големите имиња во доставата на домашна адреса нема да замижат пред овој автомобил. Електромобилот Twizy се нуди и во верзија како доставно возило – и делува како магнет за погледите

Тоа што ја разликува доставната од стандардната изведба на малечкиот автомобил со погон на струја на Renault е задната врата за пристап до багажникот, односно користењето на просторот за задното седиште како товарен простор. Багажникот има зафатнина од 156 литри и собира две гајби пиво еднододруго. Товарниот простор е со површина од 55 х 50 сантиметри, а во висина оди до 95 сантиметри.

Фирмите за достава го користат препознатливиот изглед на Twizy, исто како и напредниот погон на струја, како основа за градење на имиџот и за стекнување поголема популарност
Фирмите за достава го користат препознатливиот изглед на Twizy, исто како и напредниот погон на струја, како основа за градење на имиџот и за стекнување поголема популарност

Француската цена на верзијата со моќност од 5 КС и крајна брзина од 45 km/h изнесува околу 8.000 евра, односно 700 евра повеќе за посилната верзија со 18 КС и 80 km/h. Пренамената во товарно возило не влијае врз автономијата на Twizy. Исто како стандардниот двосед, доставната верзија минува 100 километри со полни батерии. Околу 60 проценти од купувачите на електричниот автомобил на Renault се професионални корисници на возилото.

r130822p


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
18 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743