ЕкологијаНови модели

Вкусно и чисто: Достава на пица со Renault Twizy

Големите имиња во доставата на домашна адреса нема да замижат пред овој автомобил. Електромобилот Twizy се нуди и во верзија како доставно возило – и делува како магнет за погледите

Тоа што ја разликува доставната од стандардната изведба на малечкиот автомобил со погон на струја на Renault е задната врата за пристап до багажникот, односно користењето на просторот за задното седиште како товарен простор. Багажникот има зафатнина од 156 литри и собира две гајби пиво еднододруго. Товарниот простор е со површина од 55 х 50 сантиметри, а во висина оди до 95 сантиметри.

Фирмите за достава го користат препознатливиот изглед на Twizy, исто како и напредниот погон на струја, како основа за градење на имиџот и за стекнување поголема популарност
Фирмите за достава го користат препознатливиот изглед на Twizy, исто како и напредниот погон на струја, како основа за градење на имиџот и за стекнување поголема популарност

Француската цена на верзијата со моќност од 5 КС и крајна брзина од 45 km/h изнесува околу 8.000 евра, односно 700 евра повеќе за посилната верзија со 18 КС и 80 km/h. Пренамената во товарно возило не влијае врз автономијата на Twizy. Исто како стандардниот двосед, доставната верзија минува 100 километри со полни батерии. Околу 60 проценти од купувачите на електричниот автомобил на Renault се професионални корисници на возилото.

r130822p

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729