178
23 shares, 178 points

Уште еден доказ за „издржливоста“ на Volvo. Седум години по премиерата, кросоверот XC60 уште успева да го предводи сегментот и со продажбата да ги надмине сите конкуренти.

Шведскиот кросовер XC60 се појави за првпат уште во 2008 година, но како што минуваа годините, тој се продаваше сé подобро. И не само подобро, туку и најдобро. Во минатата година, кросоверот од средната класа се продаде подобро од кој било од неговите конкуренти. Volvo XC60 достигна 158.617 примероци во 2015 година и тоа е негова најдобра продажба досега. Истото важи и за моделите S60 и V60 со коишто тој ја дели платформата.

Во сегментот на Volvo XC60 воопшто не е лесно, затоа што тука чекаат ѕверки како BMW X3 или Honda CR-V и Mazda CX-5. Во оваа конкуренција, Швеѓаните успеаја за околу осум години да продадат над 750.000 примероци од моделот. Продажбата надмина 100.000 примероци дури во 2012 година и продолжи да расте постепено, достигнувајќи 136.993 примероци во 2014 година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

178
23 shares, 178 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813