129
20 shares, 129 points

Германија пред четири години ја освои титулата во Бразил. BMW сега го подгрева навивачкото расположение со уникатен BMW M2 Competition

Неодамна претставениот топ-модел во серијата 2, BMW M2 Competition, повторно е на врвот на актуелноста, со ексклузивни додатоци од M Performance. Повеќето од овие делови се изработени од карбон, кои дискретно го менуваат изгледот, но е многу поважно тоа што одземаат во тежина.

Хаубата, на пример, комплетно е изработена од овој лесен и ексклузивен материјал – којшто во меѓувреме стана рутина на BMW, бидејќи карбонот веќе со години се вградува во поголем обем во i3 и i8.

BMW M2 Competition Showcar 3

Внатре прво се забележува воланот од понудата на M Performance, со карактеристична геометрија, ознака за 12 часот, и секако, обложен со алкантара. Спортската атмосфера дополнително ја подгреваат бирачот на степени и рачката на паркирната сопирачка со карбонски финиш. Потпирачот за левото стопало и додатоците на педалите се од благороден челик. Назад има заден спојлер и дифузор со печат на M Performance, во истиот „карбонски“ стил.

Со линиски шестцилиндарец во најдобрата традиција на Минхен, истиот од M3 и M4, BMW M2 Competition впрегнува 410 КС и спринтува до сто за 4,4 секунди. Со менувач со двојна спојка се одземаат уште две десетинки. Сопирачките клешти со 6 клипови се во црвена боја и истите „гризат“ во композитни и перфорирани сопирачки дискови. Задните клешти имаат „само“ 4 клипови.

Во духот на моментот, специјалниот BMW M2 Competition за појавување по салони има неколку подрачја коишто се покриени со фолија во боите на германското знаме – црна, црвена и златна. Детал од времето: Црн натпис M Performance Parts на ветробранот.

Познавачите нема да ги пропуштат 19-инчните бандажи со Y-краци, во џет црна и смрзнато златна боја. Германскиот триколор тука го комплетираат клештите во црвена боја. Перфекција, по тоа се познати луѓево.

BMW M2 Competition Showcar

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

129
20 shares, 129 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format