Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
Против досада

Вака изгледа круг на Нирбургринг со BMW M4 DTM

По 23 години, на легендарниот Северен Јазол на Нирбургринг повторно возеше автомобил од DTM, од германското првенство со туристички возила. BMW Motorsport и Shell организираа натпревар, во кој тројца финалисти требаше да се натпреваруваат кој ќе остане најсмирен додека по патеката ги вози ѕвездата во оваа тркачка серија, Бразилецот Аугусто Фарфус.

Мери, Макси и Кевин се тројцата среќници што меѓу илјадници кандидати беа избрани да учествуваат во финалето на таканаречениот Helix Heartbeat Challenge или „натпревар во срцеви отчукувања“. Финалистите имаа задача да останат колку е можно посмирени на совозачкото седиште, додека по 22-километарскиот курс, не случајно познат и како „Зелениот пекол“, ги возеше ѕвездата во германскиот шампионат со туристички возила Аугусто Фарфус.

Колку им беше „лесно“ на натпреварувачите во BMW M4 DTM и кој од нив победи со најнизок просек на отчукувања на срцето, погледнете на следните две видеа. Меѓу другото, Фарфус ја извозе патеката за шест минути и четиринаесет секунди – со мала безбедносна резерва. За споредба, сериски Porsche 918 Spyder со близу 887 КС ја вози патеката за 6:57 минути, прв под седум минути.

Победникот, инаку, доби возачки курс од BMW. Неговото време сепак ќе остане далеку под кругот на Фарфус.

Шест минути и четиринаесет секунди на Северен Јазол со BMW M4 DTM

Прогласување на победниците на „натпреварот во срцеви отчукувања“

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730