159
21 shares, 159 points

Дваесет и седум водечки претпријатија од автомобилската бранша и британската влада во следните 10 години ќе инвестираат една милијарда фунти, односно околу 1,15 милијарда евра во заеднички центар за развој и комерцијализација на еколошки погонски технологии.

Британската влада трајно ќе обезбеди 30.000 работни места со основањето на Центарот за напреден погон, скратено APC, со цел да ја ограничи зависноста од финансиската бранша. „Производителите на автомобили во Велика Британија во последно време стануваа сé поуспешни, со инвестиции вредни повеќе милијарди фунти и со нови работни места“, изјави министерот за претприемништво, иновација и квалификации Винс Кејбл.

Следните генерации на возила со радикално променет погонски концепт ќе придонесат за натамошно поттикнување на овој позитивен тренд во Велика Британија, изјави министерот. Меѓу претпријатијата се вбројуваат BMW, Bosch, Ford, Nissan, Jaguar Land Rover, како и GKN и Caterpillar. Особено се ангажираат Tata и GKN, актуелни сопственици на Jaguar Land Rover, кои инвестираа по 500 милиони фунти во проектот. Во минатата година во Велика Британија се произведоа 1,58 милион возила, со што земјата се вбројува меѓу најголемите национални авто индустрии во Западна Европа.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
21 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format