160
21 shares, 160 points

Поранешна инженерка на GM и нејзиниот сопруг продавале тајни за хибридна технологија и му овозможиле на кинескиот производител Chery да развие конкурентски модел со штедливиот погон.

Шаншан Ду била вработена во одделението за напредна технологија во General Motors во 2002 година. Инженерката ископирала 16.262 документи за хибридни возила на преносен диск во февруари 2005 година, пет дена по нејзиното отпуштање. Осумнаесет од ископираните документи содржеле тајни информации.

Во ноември истата година, против Ду биле поднесени три обвиненија за неовластено располагање со тајни информации. На брачниот пар му се заканува затворска казна во траење од осум до 10 години. Судот во Детроит ќе решава за обвиненијата во вторник.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
21 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *