169
33 shares, 169 points

Боливија располага со најголеми резерви од литиум во светот. Овој материјал е пресуден за масовниот пробив на електричниот погон. Земјата планира зголемување на експлоатацијата на литиумот. Тоа може да доведе до непроценлив финансиски прилив во јужноамериканската држава.

Боливискиот претседател Ево Моралес гледа златни времиња за својата земја, додека на светскиот пазар нагло расте вредноста на литиумот. Моралес најавува изградба на масовна индустрија за литиум, вредна над 800 милиони американски долари. По завршувањето на пробните тестирања, во следниот период ќе започне со работа голема постројка за ископ на литиум во близина на соленото езеро Ујуни. Тоа е локацијата на којашто се наоѓаат најголемите светски резерви од литиум.

Оваа суровина многумина веќе ја нарекуваат „бело злато“. Литиумот се користи за батерии за електрични автомобили, за акумулациски постројки за вишок соларна енергија и за батерии за преносни уреди.

Литиум досега не се експлоатираше во Боливија, заради зачувување на природните убавини на Салар де Ујуни

На пазарот на литиум досега доминираа Чиле и Аргентина, но Боливија располага со најголеми резерви, коишто се проценуваат на девет милиони тони. Литиумот досега не се експлоатираше, меѓу другото и поради тоа што Салар де Ујуни е најголема туристичка атракција во земјата.

На површина од 40 километри квадратни, во Ујуни моментно е во изградба комплекс за ископ на литиум и калиум хлорид. Вторава суровина се користи како ѓубриво и во нејзината експлоатација веќе е ангажирана една кинеска фирма.

Моралес не сака да им го препушти бизнисот на странските концерни, но ќе им дозволи да учествуваат. Повеќе светски реномирани компании моментно конкурираат за тендерот за изградба на големата постројка за литиум во Ујуни.

Цената за еден тон литиум карбонат на светскиот пазар се зголеми двојно за исклучително кусо време и моментно изнесува 13.000 американски долари. Моралес цени дека литиумот ќе стане новиот земјен гас за Боливија. Тој ја исклучува опасноста од уништување на ретките природни убавини околу најголемото солено езеро во светот. Рудникот ќе се гради на релативно мала површина. Салар де Ујуни покрива површина од преку 10.000 километри квадратни.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

169
33 shares, 169 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format