161
21 shares, 161 points

Некој после ќе рече дека автомобилите не се играчка за возрасни деца. Британец направи детска количка што се вози во редовен сообраќај и постигнува преку 100 km/h.

Џон Битмед има 48 години и самиот признава дека никогаш не пораснал вистински. Може да му се верува на збор на човекот. Британецот веќе неколку недели се вози во прерасната детска количка. Возилото што Битмед го нарекува Toytown Coupe е изработено по пример на оригиналниот детски боб што првпат се појави на американскиот пазар во 1979 година како Cozy Coupe и оттогаш не е сменет. Според производителот, оваа дизајнерска икона во трите децении се има продадено во повеќе примероци од серијата пикапи F на Ford, вечниот бестселер на северноамериканскиот пазар.

Британецот го направил огромниот детски боб со идеја да ја рекламира својата фирма за изнајмување возила, барајќи возило во кого ќе се препознае главнината од популацијата. Битмед заклучил дека тоа е Cozu Coupe. Боите и пропорциите на неговото возило се идентични како кај оригиналот, само што тоа е десетпати поголемо. Место за возење да се користи силата во сопствените нозе, во Toytown Coupe помага трицилиндарски мотор. Крајната брзина изнесува преку 110 километри на час.

Како основа за репликата е искористен Daewoo Matiz стар преку десет години. Преправката на возилото се состоела од отстранување на целиот ентериер, отсекување на покривот, отстранување на задните врати, и на крај, преполовување на возилото. Matiz е скусен за точно 76 сантиметри, со цел пропорциите да одговараат на оригиналот. По 1.000 работни часови и 5.000 евра за материјал излезе возилото што е хит на улиците и во медиумите.

Toytown Coupe е регистриран како секој нормален автомобил. Фирмата на браќата Битмед инаку има цел возен парк од ненормални автомобили за изнајмување. Во него може да се најде малечок автомобил што целосно е прекриен со трева или спуштен пикап со огромен спојлер одзади. Овие возила честопати се имаат појавувано во филмови и ТВ-серии.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

161
21 shares, 161 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743