139
19 shares, 139 points

Ако во германската престолнина се повика такси, голема е веројатноста дека ќе пристигне Toyota со хибриден погон. Неодамна во Берлин е регистрирана 1.000-та Toyota со две срца.

Веќе одамна е докажано дека хибридниот погон е совршен за такси возилата. Комбинираниот погон од електромотор и бензински мотор троши малку гориво, одржувањето е евтино, бучноста е неспоредливо пониска во споредба со обичните возила, а емисијата на СО2 се намалува и до 50 проценти. Првата ToyotaPrius беше регистрирана за такси возило во Берлин уште во 2002 година. Тогаш се работеше за модел од првата генерација на најпопуларниот хибриден автомобил во светот. Но, во меѓувреме хибридните возила почнаа да се користат и во многу други светски метрополи. Особено се бараат верзиите на Toyota Prius со можност за надворешно полнење на батериите, т.н. плаг-ин хибрид. Со полнење на батериите на обичен приклучок на струја се овозможува до 25 километри возење чисто со погон на струја. На тој начин уште повеќе се намалуваат оперативните трошоци за такси компаниите, иако набавката на верзијата плаг-ин е поскапа во споредба со стандардниот хибриден Prius.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
19 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format