99
15 shares, 99 points

Покрај звукот од моторот и струењето на ветрот, трет најголем извор на бучава при возењето се гумите. Continental разви нова техника за автомобилски гуми што го прави возењето уште потивко.

Гигантот Continental разви безшумни гуми за патничките автомобили. Со помош на слојот од пена од внатрешната страна на газечката површина, бучноста во кабината се смалува и до девет децибели. Новата техника може да се примени кај сите гуми од сериско производство и не влијае врз возните својства.

Првите автомобили што излегуваат од фабрика со овие гуми се спортските модели на Audi, RS6 и RS7. Во иднина тивките гуми ќе бидат достапни и во други димензии, односно за други модели. Производителот не открива колку ќе бидат поскапи гумите со новата техника.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

99
15 shares, 99 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743