161
21 shares, 161 points

Два производитела на правосмукалки се најдоа во војна, откако едниот фрли обвинувања дека конкурентот лажно ја прикажува енергетската потрошувачка на своите производи. Тоа неодоливо потсеќа на аферата со дизелите на Volkswagen.

Производителот на правосмукалки Dyson го тужи својот конкурент Bosch во Белгија, Холандија и Германија. Англиската компанија наведува дека Bosch манипулирал со вредностите на потрошувачката на електрична енергија кај неколку свои модели на правосмукалки, односно во нив постои електронски регулиран механизам кој помага уредите да покажат пониска потрошувачка на енергија од реалната и на тој начин да добијат подобар енергетски сертификат. Сопственикот Сер Џејмс Дајсон го споредува однесувањето на Bosch со манипулациите што Volkswagen ги изврши кај дизел моторите.

Гигантот Bosch ги побива обвинувањата и тврди дека сите негови правосмукалки се тестирани во согласност со директивите за еколошки дизајн на ЕУ. Bosch наведува дека регулативата на Унијата дозволува уредите да се тестираат со празна ќесичка за отпад, поради полесно споредување на различни модели и марки на правосмукалки. Англичаните го гледаат проблемот тука. Проблематичните правосмукалки на Bosch се тестирани со празна ќесичка. При полна ќесичка за отпад, сензорите во уредот ја зголемуваат енергетската потрошувачка од 750 на 1.600 вати. Според Dyson, во тој случај правосмукалките на Bosch не ја заслужуваат највисоката етикета за енергетска ефикасност АААА, туку само обична етикета Е или F. Производителот Bosch дообјаснува домаќински: Со зголемувањето на потрошувачката на струја се скусува работата со правосмукалката, поради што енергетската потрошувачка на крајот не е поголема, туку е дури и пониска.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

161
21 shares, 161 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743