158
21 shares, 158 points

Германскиот пристанишен град Хамбург летово доби нова туристичка атракција. Автобус-амфибија петпати дневно сообраќа по градските улици, за турата потоа да ја продолжи по реката Елба. За два месеци оваа единствена атракција ја искусија над 6.000 патници.

Фред Франкен цели осумнаесет години се подготвувал да ја оствари идејата за автобус-амфибија, откако за првпат видел слична атракција во Сингапур. Од пред два месеци, речниот автобус е реалност во пристанишниот град Хамбург и петпати во денот ги носи туристите на 70-минутна прошетка, којашто се состои од нормално возење околу речните канали низ градот, за веднаш потоа автобусот да се пушти во полчасовно пловење по Елба. Ова е засега единствениот автобус-амфибија што е пуштен во редовен сообраќај во Германија.

Возилото со непропустлива каросерија е изработено врз камионска шасија од MAN, додека надградбата е дело на унгарската фирма Swimbus. Како голем ентузијаст за автобуси и агент за бродски сообраќај, Франкен морал да се соочи со неколку пионерски предизвици при реализацијата на идејата. Во четирите години од започнувањето со проектот, најголем проблем претставувало регистрирањето на возилото, затоа што сообраќајните закони во земјата не предвидуваат амфибиски возила.

Во првите два месеци, овој необичен автобус-брод веќе има превезено над 6.000 патници. Кај туристите постои голем интерес за оваа атракција, но и не само кај нив. Фирмата доби нарачки за уште дваесетина амфибиски автобуси.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
21 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format