166
22 shares, 166 points

На познатиот плоштад Лајден во холандската метропола, од денес не врват автомобили. Градските власти им даваат првенство на пешаците и велосипедистите низ улиците на Амстердам.

Леидсеплејн, меѓу туристите познат како плоштад Лајден, од денес е без автомобили. Такси постојката којашто се наоѓаше во центарот на ноќната забава во Амстердам е преместена подалеку, со што оваа прометна локација целосно се ослободи од сообраќај со автомобили. Целта на градските власти е да се обезбеди повеќе простор за слободно движење на пешаците и велосипедистите.

Целиот простор околу плоштадот Лајден е реновиран и доби нова функционалност. Амстердам дури го замени и асфалтот на дел од улиците со плочки од природен камен. Веќе се поставени 250.000 камени плочки со коишто средината добива поприроден карактер.

Само електрични такси-возила од следната година

Таксистите во градот што претставува масовно туристичко одредиште, наскоро ќе се соочат со нов проблем, по преместувањето од Лајден. Од осми јануари, новата локација на постојката ќе можат да ја користат само електрични автомобили.

В година започнува втората фаза од реновирањето на плоштадот. Меѓу другото се предвидува изградба на подземно паркиралиште со место за две илјади велосипеди.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

166
22 shares, 166 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743