190
24 shares, 190 points

Агенцијата KPMG направи темелно истражување за тоа дали американските возачи би купиле автомобил што вози самостојно и од која марка би бил тој автомобил

Автомобилите што возат самостојно сé уште се музика од иднината и студијата на KPMG не е толку репрезентативна, поради тоа што беше спроведена меѓу 32 возачи, но изненадувачкиот резултат би требало да ги загрижи производителите на автомобили.

Технолошките гиганти пред авто производителите

Производителите на автомобили работат под полна пареа на развој на автономни коли – по примерот на интернет гигантот Google. Но, на оваа тема купувачите повеќе им веруваат на технолошките фирми. Анкетираните во студијата на KPMG имаа задача да ја оценат нивната доверба во разни фирми на скала од еден до десет. Резултатот: Технолошките фирми постигнаа чиста осумка, а премиум автомобилските марки 7,75. Сите други производители на автомобили претрпеа пораз со оцена 5. Според тоа, анкетираните Американци попрво би се решиле да купат автомобил што вози самостојно од Apple или Google, отколку од производителите на автомобили.

Според студијата, интересот за автономното возење е најголем кај сопствениците на скапи автомобили од премиум сегментите. Тие и денес користат во нивните автомобили бројни безбедносни и комфорни тенологии, што го заменуваат возачот.

Покрај тоа, самовозечките автомобили побудуваат особен интерес кај возачите што патуваат на подолги релации до работното место. Овие очекуваат дека технологијата од иднината ќе им овозможи покусо и порелаксирано патување до работа и назад. За повеќето анкетирани е сепак најважно да можат во секое време да ја преземат контролата над возилото.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

190
24 shares, 190 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813