156
20 shares, 156 points

Филијалата на Honda во САД за прв пат извезе повеќе автомобили произведени локално отколку што увезе од фабриките на марката во Јапонија.

Honda отсекогаш продавала повеќе автомобили на странските пазари отколку на домашниот пазар. Тоа во меѓувреме стана вообичаено за речиси сите производители на автомобили во светот. Сега за прв пат во историјата, американската филијала на Honda испорача за извозните пазари во светот повеќе автомобили отколку што увезе од матичните фабрики на марката во Јапонија.

Во 2013 година, Honda и нејзината престижна марка Acura извезоа 108.705 возила произведени во фабриките на марката во САД, додека од Јапонија беа увезени 88.537 возила. Дополнителна причина за радување кај американската Honda е податокот за 1.309.917 возила произведени во САД, што претставува зголемување од 7,4 проценти. На целата територија на Северна Америка, пак, продажбата изнесува 1.781.213 возила.

Во последните три години Honda инвестираше околу две милијарди евра во проширувањето на својата мрежа во Северна Америка. Со тоа марката постигна 95 проценти од продажбата да биде постигната со возила произведени на американската почва.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
20 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format