Против досада

Panther WaterCar · Автомобил и глисер во едно

Во летниве жеги, тешко дека постои подобар автомобил од Panther WaterCar – и подобар глисер. Ова е амфибија на четири тркала, автомобил на копно, глисер во вода.

Фирмата Fountain Valley Bodyworks почна да работи на нивниот автомобил што ќе се движи и по земја и по вода уште во 1999 година. По безброј часови минати во стегање завртки и потчукнувања со чекан, по долга низа успеси и уште подолга низа неуспеси и по 27 пријави на патент, трудот конечно се исплатеше. Panther WaterCar е готов за продажба!

db_3c18

Однадвор амбифијата потсеќа на Jeep, а под хаубата работи 3,7-литарски мотор од Honda, кој е задолжен на асфалт да обезбеди крајна брзина од околу 130 километри на час. Вистинската возбуда следува дури откако Panther без потреба од запирање и подготовка ќе се пушти директно во вода, по што следува ставање на менувачот во празен од, подигнување на тркалата со притискање на копче и вклучување на водомлазниот погон. Во тој случај се вози максимално со 70 километри на час.

db_3e18

Сите замисливи и незамисливи активности на вода се одобрени од страна на производителот, од скијање, тркање со јахта, рибарење, па дури и лов на патки. Вградените материјали се отпорни на корозија, што овозможува возилото да се користи и во солена вода. Во поглед на законските норми, WaterCar е опремен и со светла за возење по улица и со светла за навигација, така што може да се регистрира и како пловило и како автомобил. Во Калифорнија не е потребна посебна дозвола, таму секој може да управува со брод со должина до 15 стапки, односно нешто помалку од 5 метри.

db_01b18

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729