162
21 shares, 162 points

Експертите предвидуваат дека побарувачката на алуминиум во производството на автомобили ќе се зголеми најмалку петпати до крајот на декадата.

Според водечкиот светски производител за валан алуминиумски лим, америакнската фирма Novelis, светската побарувачка за алуминиум во производството на автомобили ќе се зголеми нјамалку петпати до 2020 година. Меѓу најголемите клиенти на фирмата се вбројуваат Ford, Audi и Jaguar Land Rover, коишто заедно со јапонските автопроизводители ќе ја зголемат побарувачката од сегашните 350.000 тони годишно на 1,8 милион тони до 2020 година.

Audi го користи алиуминимумот на Американците за сериите А8, А3 и A3 Sportback E-Tron, а најдоцна до 2025 година тој ќе се користи и за сите моделски серии над А4. Jaguar ја смали тежината на актуелните Range Rover и Range RoverSport за повеќе од 450 килограми со преоѓањето на каросерија од лесниот метал, а каросеријата на Jaguar F-Type исто така е изработена од алуминиум. Чекорот ќе го следат и американските марки, на пример Ford ќе ја изработува целата каросерија за популарниот пикап F-150 од алуминиум, а набрзо ќе следат и други модели.

За да биде совршен материјал, алиминиумот има само една пречка, но само навидум. За производство на алиминиум е потребно четири и пол пати повеќе енергија отколку за челик. Но, предноста е во неговата речиси неограничена можност за рециклирање. Novelis секоја година претопува 40 милијарди празни лименки од сок како суровина – со оваа количина на лименки, наредени исправени еднододруго, може да се направат 100 кругови околу земјината топка. Алуминиумот се користи во автомобилското производство во последните 20 години, со растечки тренд и тоа со причина: 200 килограми алуминиум заменуваат 500 килограми челик.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

162
21 shares, 162 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format