Мадридското такси доби 110 електрични возила Nissan Leaf

Nissan ќе испорача 110 примероци од електричниот автомобил Leaf за такси службата во Мадрид. Освен во шпанската престолнина, електричниот Leaf го користат и таксистите во Амстердам и...

Genesis ќе претстави уште пет нови модели до 2020 година

Луксузната марка на Hyundai ќе изгради понуда од вкупно шест модели до крајот на деценијава. Спортски теренци секако дека не смее да отсуствуваат, а...

Швеѓаните го напаѓаат рекордот на Нирбургринг со Koenigsegg One:1

Патеката во Нирбургринг цела година не дозволуваше лов на брзински рекорди. Забраната за крајната брзина е подигната, патеката повторно е слободна за потенцијалните рекордери....

ВЕСТИ

Хибриден Peugeot 3008 со погон на сите тркала пристига во 2019

Новиот спортски теренец на Peugeot нема да остане без верзија со погон на сите тркала. Француската марка го потврди плагин-хибридот кој ќе ја донесе...

ТЕСТОВИ И ТЕХНИКА

Jaguar F-Pace против BMW X4 на споредбен тест на Auto Bild

Германскиот Auto Bild го соочи Jaguar F-Pace, теренецот кој моментно им предизвикува главоболки на најголемите играчи, со BMW X4 како еден од првенците во...

СОВЕТИ

Лажни декларации на автомобилски гуми: ЕУ врши нови тестирања

Тестовите покажаа дека автомобилските пневматици не секогаш ги поседуваат декларираните својства на етикетата. Тоа важи и при сопирањето. Моментно се врши масовна проверка во...

Колку чинат сообраќајните прекршоци во странство

Пред патувањето во странска земја, добро е да се познаваат сообраќајните правила во земјата. Казните за сообраќајните прекршоци во повеќето европски држави се повисоки...

ПРОИЗВОДИ

Новиот Peugeot 3008 доаѓа со електричен тротинет во багажникот

Додека деновиве постепено ќе се разоткриваат сите новитети што Peugeot ги донесува со 3008, еден детаљ не смее да се изостави. Во багажникот на...

Scooter Zero: Segway што изгледа како скутер – и чини двапати...

Овој „скутер“ со погрешно поставени тркала потсеќа неодоливо на оригиналната Vespa кога се гледа од напред, но од друг агол е сосема пристоен и...

МАГАЗИН

Сите досегашни (пропаднати) обиди за пробив на електричните автомобили

Иднината им припаѓа на електричните автомобили. Конечно. Обиди за пробив на електричниот погон постојат уште од автомобилскиот памтивек. Првите од нив се многу порано отколку што се претпоставува. Голем е бројот на фирми што се...

Lamborghini Miura повторно на „Италијанска работа“ за 50-годишнината

Два примерока од легендарниот Miura во специјална полициска придружба беа пуштени да ја извозат делницата од воведната сцена во филмот „Италијанска работа“. На настанот се појавија и тројцата татковци на моделот. Како дел од прославата...

ТЕМИ

Седумнаесет производители лажат за чистотата на издувните гасови

Мерењата на издувните гасови на возилата на повеќе производители по избувнувањето на „дизелгејт“ покажаа отстапувања кај 17 производители. Германците први повлекоа чекор и сега...

Зошто големите производители стравуваат од Tesla

Автомобилската индустрија се наоѓа пред најголемата пресвртница во историјата. Исто како и многупати досега, надворешните играчи се тие што ги менуваат правилата. Зошто Tesla...

Катастрофални резултати од краш-тестовите на автомобилите за Азија и Јужна Америка

Безбедноста ужива највисок приоритет кај автомобилите во Европа и САД. Сосема е поинаку во Азија и Јужна Америка. Производителите го искористуваат тоа и продаваат...

МАКЕДОНИЈА

„Историски“ спектакл на Еуроимпекс и автоклубот Џип Рели Спорт

Како што се очекуваше, традиционалната изложба на историски возила, во саботата во Градскиот парк во Скопје предизвика голем интерес кај публиката. Секако дека ниту...

Во овие држави во светот се продаваат помалку автомобили отколку во Македонија

Лани во Македонија биле продадени околу 3.200 нови автомобили. Тоа е близу шестпати помалку во споредба со рекордната 2008 година. Во Европа, единствено во...

Во потрага по мистериозниот загадувач на македонскиот воздух

Возен парк во кој четири од пет автомобили се постари од 10 години, двојно повеќе дизел мотори и потрошувачка на дизел зголемена за половина...

Најпродаваните десет модели во Македонија во март

Последните статистики за продажбата на нови автомобили на македонскиот пазар носат огромно изненадување. Hyundai ix35 го задржува првото место и во март, но следува...

Зошто Германците купуваат автомобили 43 пати повеќе отколку Македонците?

Ако „по дворот се познава домаќинот“, така и по автомобилите се познава добросостојбата на народот. Додека Македонија се залажува со увезени бугарски мерцедеси од...

ЕКОЛОГИЈА

Вака изгледа „бензинската станица“ на иднината според Nissan

Специјалистот за електричен погон Nissan и реномираното дизајнерско студио Foster + Partners ја покажуваат замислата за иднината во којашто самите автомобили стануваат „бензински станици“. Nissan...

Tesla со режим за заштита од биолошко оружје

Tesla на впечатлив начин ја прикажа делотворноста на клима-уредот во Model X во заштитата од штетните гасови што ги произведуваат возилата со обичен погон....

Volvo цели на еден милион електрични возила до 2025 година

Volvo планира до 2025 година да достигне продажба од вкупно еден милион возила со хибриден или електричен погон. Во секое семејство модели се планирани...

Nissan се пофали со рекордна продажба на службени електрични возила

Европските фирми се ориентираат кон електричниот погон во своите возни паркови, за што сведочи и растот од 45 проценти во испораката на електрични возила...

Електрични автобуси без возач во швајцарскиот Сион

Два автобуса со погон на батерии и без возач се пуштени во швајцарскиот град Сион. Патниците се пријавуваат преку мобилна апликација, минибусот пристига самостојно....

Над 100.000 нарачки за „евтиниот“ електромобил на Tesla

Успехот на новиот модел на Tesla е зачудувачки, иако не и изненадувачки. Електроспецијалистот веќе има добиено 115.000 нарачки за Model 3 и со тоа...